Informácie

Zameranie činnosti

aug 12, 2022

Zameranie činnosti Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií na roky 2024-2025

Činnosť Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií, v súlade s dlhodobým poslaním zväzu, bude rozvíjať úlohy, ktoré pre podnikateľskú a decíznu sféru vymedzili resp. stanovili nasledovné koncepčné materiály v oblasti podpory hospodárskeho rastu a dlhodobej orientácie výskumu, vývoja a inovačného rozvoja na Slovensku. Sú to:

  • Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky pre roky 2021 – 2027 (RIS3 SK 2021+ , gestor MIRRI SR, MŠVVaŠ SR, MH SR a ÚPV SR)

  • Operačný program Slovensko, časť Výskum a inovácie na roky 2021-2027 (gestor Úrad podpredsedu vlády SR, MIRRI SR, MŠVVaŠ SR a MH SR),

  • Koncepcia inteligentného priemyslu pre Slovensko (gestor MH SR),

 

  • Plán obnovy SR – Komponent 9: Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií, (ÚPV SR),

 

  • Národná stratégia VVI do roku 2030, (ÚPV SR).

 

Pozornosť ZPVVO sa zameria taktiež na naplnenie zámerov prijatých vládou SR pre obdobie rokov 2023 – 2027 v rámci:

  • Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2023-2027 (uznesenie NR SR č. 26 z 21. 11. 2023).

V jednotlivých oblastiach sa činnosť zväzu v rokoch 2024 – 2025 zameria na:

I. Systémová a legislatívna podpora výskumu a vývoja

  1. Aktívne sa podieľať na realizácii Implementačných a realizačných ročných plánov Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky (RIS3 SK 2021 – 2027), Plánu obnovy – Komponent 9: Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií a Národnej stratégie VVI do roku 2030. Zamerať sa pritom na sústavné presadzovanie postavenia priemyselného výskumu a vývoja v štruktúre priorít aplikovaného výskumu a experimentálneho vývoja a inovácií, na zvyšovanie efektívnosti využívania disponibilných zdrojov smerovaných na podporu výskumu, vývoja a inovácií a zlepšenie účinnosti transferu poznatkov vedy a výskumu do praxe.

  1. Spolupracovať na aktívnej činnosti odborných platforiem pre aktualizáciu domén inteligentnej špecializácie v oblasti výskumu, vývoja a inovácií v rámci procesu EDP ako súčasti RIS3 SK pre programové obdobie EÚ v rokoch 2021 – 2027, ako východiska dopytovo-orientovaných výziev OP Slovensko, časť zameraná na VaI.

  1. V spolupráci s RUZ, AZZZ SR, K500 a APZ presadzovať, aby spoločné východiská a požiadavky zamestnávateľov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií formulované pri prerokúvaní strategických materiálov SR, ktoré sa týkajú VVI sa premietli do aktualizácie RIS3 SK 2021+, aktualizácie domén RIS3 SK 2021+, aktualizácie Plánu obnovy – Komponent 9: Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií, Národnej stratégie VVI do roku 2030 a do Realizačných plánov Operačného Programu Slovensko pre roky 2021 – 2027, cieľ 1 (Konkurencieschopnejšia a inteligentnejšia Európa). Súčasne presadzovať reformu školstva s dôrazom na rozšírenie a skvalitnenie výučby matematiky a ostatných predmetov prírodných vied na všetkých stupňoch štúdia, rozšírenie a skvalitnenie výučbu cudzích jazykov okrem angličtiny na ďalší povinne voliteľný cudzí jazyk, zásadné zvýšenie podpory školstva zo štátneho rozpočtu, najmä technicky a prírodovedne orientovaných VŠ s dôrazom na podporu výchovy študentov v technických a prírodovedných študijných odboroch tak, aby absolventi boli lepšie pripravení pre potreby praxe. Presadiť diverzifikáciu VŠ s dôrazom na podporu zo ŠR zameranú na kvalitu výchovy a vzdelávania a  orientáciu spolupráce s praxou v oblasti vedy, výskumu a inovácií v záujme napĺňania stratégie rozvoja hospodárstva SR, napr. na STU BA, UK BA, UPJŠ KE, TU KE, UNI ZA, SPU NR a TU ZVO.

  1. Požadovať vypracovanie štátnej politiky pre výskum, vývoj a inovácie, ktorá bude komplexne pokrývať potreby rozvoja tejto oblasti počas nasledujúcich desiatich rokov (aspoň do roku 2035, resp. na pätnásť rokov) a v rámci nej definovať strategické štátne programy VVI, na ktoré bude štát garantovať finančné prostriedky zo svojho rozpočtu.

  1. Aktívne sa podieľať na zlepšovaní systému financovania výskumu a vývoja v SR. Podporiť zvyšovanie podielu účelového financovania výskumu voči inštitucionálnemu, ktorý bude predmetom verejnej súťaže pre všetky sektory VaT s dôrazom na podporu projektov aplikovaného výskumu a vývoja. Cieľovo sa priblížiť k prerozdeľovaniu zdrojov štátneho rozpočtu na podporu financovania aplikovaného a základného výskumu v pomere 70:30%.

 

  1. Požadovať aktivizáciu a participovať na činnosti Výskumnej a Technologickej agentúry, resp. nových orgánov riadenia VVI v nadväznosti na koncepciu riadenia VVI zakotvenú v Pláne obnovy – Komponent 9 pri vytváraní predpokladov pre primerané formulovanie výziev v oblasti výskumu a vývoja pre podnikateľský sektor, skrátenie času spracovania žiadostí a  zníženie administratívnej náročnosti celého procesu.

 

  1. Aktívne sa podieľať na aktivitách zameraných na uplatnenie ustanovení § 30c zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov a presadzovať opätovné zvýšenie odpočítateľnej položky na úroveň 200 % výdavkov vynaložených podnikateľským subjektom na VaV a presadzovať uzákonenie odpočítateľnej položky dane za zamestnávanie mladých vedecko-výskumných pracovníkov do 35 rokov.

 

  1. Aktívne sa podieľať na podpore  vyhlasovania štátnych objednávok výskumu a vývoja, na riešenie strategických problémov rozvoja hospodárstva a priemyslu SR v súlade s prioritnými oblasťami výskumu a vývoja RIS3SK 2021+.

 

  1. Aktívne sa podieľať na činnosti Monitorovacieho výboru Operačného programu Slovensko 2021 – 2027,  na činnosti Komisie pri Monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027 pre cieľ 1 (Konkurencieschopnejšia a inteligentnejšia Európa) zameranej na VaI (gestori ÚV SR, MIRRI SR, MŠVVaŠ SR a MH SR) a ďalších riadiacich orgánov tohto OP a presadzovať oprávnené požiadavky členov ZPVVO.

 

  1. Naďalej zabezpečovať účasť zástupcov ZPVVO a podnikateľskej sféry v hodnotiteľskej komisii pre udelenie spôsobilosti vykonávať VaV v zmysle ods.3, § 26a zákona NR SR č.233/2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č.172/2005 o organizácii štátnej podpory VaV a trvať na pôsobení tejto komisie aj v ďalšom období.

 

  1. Podieľať sa na novelizácii metodických materiálov a výnosov pripravovaných MŠVVaŠ SR, MH SR, MF SR, MIRRIU SR a ÚPV SR a  zriadenými agentúrami pre oblasť vedy a techniky. Koordinovať uplatnenie zásadných pripomienok členov ZPVVO a v oblasti štátnej podpory VaV požadovať akceptovanie Nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (EU) č.1303/2013 ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia k Európskym fondom.

 

  1. Presadzovať vytvorenie finančných a organizačných podmienok pre vypísanie opakovanej výzvy na Podnikové strategické výskumno-vývojové centrá a projekty DSV v rámci OP Slovensko pre programovacie obdobie 2021 – 2027 a zároveň presadiť opatrenia na zabezpečenie objektívneho a nezávislého hodnotenia a výberu projektov v rámci podaných žiadostí.

 

  1. Požadovať sfunkčnenie a aktivizáciu činnosti Inovačného fondu n. f.

 

  1. Pomáhať podnikom, podnikateľom a ich zamestnancom v digitálnej transformácii ich podnikania a činnosti najmä prostredníctvom aktivít SCDI v rámci projektu SCDI a výziev MIRRI SR. Podporovať opatrenia Európskej komisie (EK), ktoré cielia na zlepšovanie infraštruktúry a širokopásmového pripojenia pre všetkých občanov a podniky, odstránenie regulačnej záťaže sieťových operátorov a celkovej nadbytočnej regulácie – uprednostniť samoreguláciu.

 

  1. Presadzovať zintenzívnenie spolupráce a previazanosť súkromného sektora a verejných vedecko-výskumných organizácií a univerzít. Pre podporu aplikovaného výskumu a inovácií rozpracovať v rámci implementácie domén RIS3 SK 2021+ systémové nástroje podporujúce spoluprácu univerzít, verejného sektora, a súkromného sektora.

 

  1. Požadovať garantovanie minimálneho podielu verejných výdavkov z celkového HDP štátu na podporu predovšetkým aplikovanej vedy a výskumu a rozvoj výskumnej a inovačnej infraštruktúry v objeme 1,2 % HDP.

 

  1. Presadzovať posilnenie aplikovaného výskum a vývoja prostredníctvom zjednodušenia administratívnej náročnosti a rozšírenia jeho nepriamej podpory na úroveň porovnateľnú v krajinách EÚ.

 

  1. Presadzovať nastavenie vhodných podmienok pre výraznejší vstup rizikového kapitálu do VVI, zjednodušenie regulácie pre investičné fondy a finančne, napr. formou stimulov pre výskum a vývoj v zmysle zákona č. 185/2009 Z. z. o stimuloch pre výskum a vývoj…, alebo formou daňových opatrení stimulovať výrobné podniky pri investovaní do aplikovaného výskumu, vývoja, inovácií a inovatívnych firiem a pri nákupe duševného vlastníctva.

 

  1. Usilovať sa o presadenie realizácie Implementačného plánu Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky 2021+ v plnom rozsahu.

 

  1. Presadzovať zvýšenie podielu projektov postavených na partnerstve medzi výskumnými inštitúciami a priemyslom, zjednodušiť podmienky pre vedomostný a technologický transfer z výskumného prostredia do praxe.

 

  1. Presadzovať posilnenie podpory aplikovaného výskumu a vývoja zo štrukturálnych fondov EÚ, v rámci nej podporu vzniku konzorcií výskumných pracovísk podnikateľského sektora, akademického sektora a štátneho sektora výskumu a vývoja, zjednodušenie administratívnej náročnosti a rozšírenie jeho nepriamej podpory na úroveň porovnateľnú s ostatnými krajinami EÚ.

 

  1. Garantovať minimálny podiel verejných výdavkov z celkového hrubého domáceho produktu (HDP) štátu na podporu aplikovanej vedy a výskumu, rozvoj výskumnej a inovačnej infraštruktúry.

 

  1. Posilniť trend zvyšovania účelových výdavkov na úkor inštitucionálnych výdavkov pri finančnej podpore projektov výskumu a vývoja.

 

  1. Vyvinúť maximálne úsilie na zabezpečenie komplexného prepracovania Národnej stratégie VVI SR do roku 2030 za účasti zástupcov zamestnávateľských organizácií a zväzov s uvážením ich pripomienok.

 

  1. Aktívne sa zapojiť a podieľať na procese prípravy nového zákona o VVI.

 

II. Spolupráca s jednotlivými sektormi vedy a techniky a orgánmi regionálnej samosprávy

a.) Koordinovať, prostredníctvom Výboru pre vedu, výskum a inovácie pri Republikovej únii zamestnávateľov, vytváranie nových neštandardných zoskupení pracovísk SAV, vysokých škôl, aplikovaného výskumu a podnikateľskej sféry pre realizáciu transferu poznatkov vedy a výskumu do praxe formou klastrov.

b.) Prehlbovať spoluprácu s orgánmi regionálnej samosprávy (VÚC) s cieľom dohodnúť účasť pracovísk ZPVVO na realizácii zámerov regionálnych inovačných stratégií. V nadväznosti na vyhlásené výzvy na čerpanie zdrojov štrukturálnych fondov koordinovať prípravu spoločných inovačných projektov pre zvýšenie konkurenčnej schopnosti regiónov.

c.) Podieľať na príprave a priebehu odborných workshopov orientovaných na objektívny dialóg medzi zamestnávateľmi a jednotlivými sektormi vedy a techniky o rozvojových potrebách priemyslu a možnostiach riešenia týchto problémov v rámci uplatňovania podpory výskumu a vývoja formou stimulov pre domácich investorov.

d.) Zasadzovať sa a cielene podporovať uplatňovanie schémy štátnej podpory výskumu a vývoja formou stimulov pre výskum a vývoj, alebo podobnej schémy vychádzajúcej zo zákona č. 185/2009 Z. z. o stimuloch pre VaV… tak, aby boli podporené také témy VaV, ktoré prispejú k rozvoju trendov VaV v podnikateľskej sfére v súlade s potrebami podnikateľského sektora, programovým vyhlásením vlády SR v oblasti podpory podnikateľskej sféry, s uzneseniami vlády SR k podpore hospodárskeho rastu a v súlade s prijatými strategickými dokumentmi v oblasti VVI.

e.) V rámci spolupráce s ostatnými partnermi zastupujúcimi podnikateľský sektor sa aktívne podieľať a presadzovať záujmy členov ZPVVO pri realizácii RIS3 SK 2021+, v rámci nej domén inteligentnej špecializácie pre programovacie obdobie EÚ rokov 2021 – 2027, pri realizácii Plánu obnovy a odolnosti – Komponent 9 a pri zásadnom prepracovaní Národnej stratégie VV do roku 2030.

f.) Pre podporu aplikovaného výskumu a inovácií v rámci implementácie domén RIS3 SK 2021+ požadovať rozpracovanie systémových nástrojov podporujúcich zintenzívnenie spolupráce univerzít, verejného a súkromného sektora a odstránenie legislatívnych prekážok v tejto oblasti.

g.) Presadzovať zvýšenie podielu projektov postavených na partnerstve medzi výskumnými inštitúciami a priemyslom, zjednodušiť podmienky pre vedomostný a technologický transfer z výskumného prostredia do praxe.

h.) Ako jedna zo zakladajúcich organizácií Slovenského centra digitálnych inovácií (SCDI), v spolupráci s ostatnými zakladajúcimi členmi, prispieť pri realizácii projektu digitalizácie priemyslu  oblasti zavádzanie digitálnych inovácií v podnikateľskom sektore a vo verejnej správe a vyvinúť maximálne úsilie pri jeho realizácii v rámci projektu financovaného z POO č. 17I03-04-V01-00004 orientovaného na podporu centier digitálnych inovácii.

III. Využívanie MVTS a štrukturálnych fondov EU na podporu VaV

  1. V spolupráci s MŠVVŠ SR, Národnou kanceláriou HORIZONT-u,  sieťou národných koordinátorov (NCP), Národných kontaktných bodov a Styčnou kanceláriou v Bruseli venovať naďalej zvýšenú pozornosť využívaniu nástrojov podporného programu EU pre vedu, výskum a inovácie – HORIZONT EURÓPA. Hľadať východiská najmä pre zvýšenie úspešnosti projektov MSP v rámci programu SME Instrument a Fast Track to Inovation.

  1. V spolupráci s Úradom podpredsedu vlády SR, MIRRI SR, MŠVVaŠ SR a MH SR presadzovať včasné vypracovanie metodických príručiek pre vyhlásenie výziev v rámci OP EÚ Slovensko 2021 – 2027, pre cieľ 1 (Konkurencieschopnejšia a inteligentnejšia Európa) a nastavenie finančných nástrojov tak, aby sa zamedzilo ďalšiemu odďaľovaniu  začatia riešenia projektov VaV a čerpania finančných prostriedkov zo zdrojov OP.

 

  1. Posilniť podporu aplikovaného výskumu a vývoja zo štrukturálnych fondov EÚ, v rámci nej podporovať vznik konzorcií výskumných pracovísk podnikateľského sektora, akademického sektora a štátneho sektora výskumu a vývoja, zjednodušiť administratívnu náročnosť, a rozšíriť jeho nepriamu podporu na úroveň porovnateľnú s ostatnými krajinami EÚ.

 

  1. Požadovať vyčlenenie finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR na riešenie projektov aplikovaného výskumu a vývoja, a implementáciu inovácií zameraných na podporu zvýšenia konkurencieschopnosti priemyslu SR na európskych a svetových trhoch, ako aj na podporu zavádzania technologických a produktových inovácií.

 

  1. Presadzovať spružnenie systému podpory aplikovaného VaV a inovačných projektov zo zdrojov štrukturálnych fondov. Požadovať zavedenie zálohového financovania riešenia projektov výskumu pre podnikateľský sektor, ako je to umožnené pracoviskám verejného a vysokoškolského sektoru. Refundačné financovanie uplatňovať len na nákup prístrojov a zariadení súvisiacich s riešením projektu. Umožniť obnovu infraštruktúry výskumu a vývoja aj pre výskumné organizácie podnikateľského sektoru VaT.

 

  1. Pokračovať v spolupráci s Asociáciu výskumných organizácií ČR a využívať získané poznatky z ČR na zefektívňovanie systému riadenia a podpory aplikovaného výskumu a vývoja v SR.

IV. Informačná, popularizačná a organizačná činnosť

  1. Pokračovať v informačnej činnosti o legislatívnom procese, programových smeroch, metodických smerniciach a ďalších aktivitách z oblasti vedy, techniky a inovácií, ako i z nadväzných oblastí, dôležitých pre členov ZPVVO.

  1. Podieľať sa na organizácii akcií „Týždňa vedy na Slovensku“ a na obnovení organizovania národnej konferencie zameranej na aktuálne problémy riadenia a podpory výskumu a vývoja na Slovensku. 

  1. Podieľať sa na činnosti komisie pre hodnotenie žiadostí o udelenie Ceny ministra školstva, vedy, výskumu a športu za vedu a techniku a presadzovať vyvážené ocenenie pre jednotlivé sektory vedy a techniky.

  1. Presadzovať revitalizáciu súťaže „Inovatívny čin roka“ a prezentáciu výsledkov priemyselného výskumu a vývoja v rámci odborných výstav.

Bratislava, 20. 06. 2024